Jak to „ugryźć”? Wykłady o sztuce

Opublikowano: 2023-05-08 12:15, Numer artykułu: 68220 , Autor: K.Wesołowska

 

Szanowni Państwo,

Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy zaprasza na kolejny wykład w ramach cyklu „Zauroczeni pięknem”, którego celem jest przybliżenie przemian w sztuce jakie miały miejsce od II poł. XIX wieku do czasów nam współczesnych. Spotkania, na których zostaną zaprezentowane najważniejsze zjawiska z zakresu sztuk plastycznych XIX i XX wieku, mogą stanowić atrakcyjne rozwinięcie i uzupełnienie zajęć z zakresu: języka polskiego, historii, czy też plastyki. 

24.05.2023 r., godz. 18.00, środa

Od abstrakcjonizmu do hiperrealizmu – czyli o sztuce, która ciągle się zmienia

Salon Hoffman Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy, pl. Kościeleckich 6

Dość szybkie przemiany stylistyczne w sztuce końca XIX i początku XX wieku nabrały jeszcze tempa po zakończeniu II wojny światowej, w latach 40. i 50. XX wieku. Nieoficjalna światowa „stolica” sztuki, za sprawą ekspresjonizmu abstrakcyjnego, którego twarzą stał się Jackson Pollock, przeniosła się z Paryża do Nowego Jorku. W szybkim tempie pojawiały się nowe propozycje – malarstwo materii, pop-art., minimalizm, konceptualizm itd. – które często oparte były na niemalże całkowitej negacji, tego co zastane. Jakie były idee przyświecające nowym nurtom? Dlaczego ówcześni artyści tak radykalnie i bezkompromisowo zrywali z wielowiekową tradycją europejskiej sztuki?  Wykład będzie próbą zmierzenia się z różnorodnością nurtów w powojennej plastyce i odnalezienia przyczyn zmian, które do dnia dzisiejszego pozostają dla wielu odbiorców sztuki niejasne i nieczytelne.

Prowadzenie: dr Mateusz Soliński

Warsztaty:

Co artysta „miał na myśli”?

Zapraszamy na warsztaty z zakresu interpretacji i analizy dzieł sztuki. Podczas spotkania przyjrzymy się różnym, powstałym na przestrzeni wieków dziełom malarskim i wspólnie zastanowimy się na zawartymi w nich ideami. Wszakże każda forma niesie z sobą jakąś treść. Problem tylko w tym, aby umieć ją właściwie odczytać!

Warsztaty skierowane są do uczniów szkół średnich. Czas trwania spotkania: 60 min. Rezerwacji można dokonać pod nr telefonu: 52 52 585 15 02 wew. 116, bądź adresem e-mail: mateusz.solinski@kpck.pl 

Bilet wstępu: 5 zł (nauczyciele/ opiekunowie grup mają wstęp bezpłatny)