"Historia polskiego i światowego olimpizmu - Od Tokio do Tokio" - relacja po I rundzie konkursu

Opublikowano: 2022-04-09 22:07, Numer artykułu: 52353 , Autor: K.Kultys

W dniu 28 marca 2022 roku zainaugurowane zostały zmagania w II edycji ogólnopolskiego konkursu „Historia polskiego i światowego olimpizmu – Od Tokio do Tokio”.  Organizatorem przedsięwzięcia jest Miejski Ośrodek Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy, współorganizatorami Zespół Szkół nr 24 im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Adama Mickiewicza w Bydgoszczy, Zespół Szkół Budowlanych w Bydgoszczy, Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy, Miejski Szkolny Związek Sportowy w Bydgoszczy i Szkolny Związek Sportowy Województwa Kujawsko-pomorskiego.

W obecnej edycji konkursu sprawdzana będzie wiedza uczestników w obszarze tematycznym obejmującym okres od Tokio (1964 rok) do Tokio (2020 rok). Konkurs, podobnie jak w roku ubiegłym, rozgrywany jest w dwóch kategoriach wiekowych:

I – szkoły podstawowe

II – szkoły podstawowe.

W kategorii II, czyli szkół ponadpodstawowych występują trzy placówki (II LO z Krakowa, I LO z Bydgoszczy oraz XII LO z Bydgoszczy), które w systemie rozgrywek „każdy z każdym” wyłonią zwycięzcę konkursu.

Zdecydowanie liczniej reprezentowana jest pierwsza kategoria, w której do etapu ogólnopolskiego zakwalifikowało się 14 szkół, które zostały podzielone na 4 grupy. Dwie czterozespołowe i dwie trzy zespołowe. W każdej grupie, rywalizacja toczona będzie również wg systemu „każdy z każdym”. Do półfinałów awansują zwycięzcy poszczególnych grup. Podczas losowania przyjęto zasadę „rozstawienia” czwórki finalistów poprzedniej edycji.

Skład poszczególnych grup przedstawia się następująco.

Grupa A

  1. Zespół Szkolno-Przedszkolny  w Rogowie Sobóckim
  2. Szkoła Podstawowa nr 3 im. Polskich Olimpijczyków w Nowogardzie
  3. Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi w Smólniku
  4. Szkoła Podstawowa nr 65 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 5 w Poznaniu

Grupa B

  1. Szkoła Podstawowa Nr 141 w Warszawie
  2. Szkoła Podstawowa nr 29 Leonardo w Gdańsku
  3. Szkoła Podstawowa nr 11 im. Henryka Sienkiewicza w Piotrkowie Trybunalskim

Grupa C

  1. Publiczna Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Jedlni-Letnisko
  2. Zespół Szkolno- Przedszkolny im. Jana Matejki w Woli Zabierzowskiej
  3. Prywatna Szkoła Podstawowa "Kuźnia Talentów w Lusówku
  4. Szkoła Podstawowa nr2 im. Adama Mickiewicza z Oddziałami Sportowymi w Bydgoszczy

Grupa D

  1. Szkoła Podstawowa nr 20 im. Orła Białego we Wrocławiu
  2. Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Zadusznikach
  3. Zespół Szkolno-Przedszkolny - Szkoła Podstawowa im. Ziemi Warmińskiej w Bisztynku

Położenie geograficzne wszystkich szkół biorących udział w konkursie przedstawia mapa załączona do niniejszego komunikatu, co tylko potwierdza ogólnopolskość konkursu.

Sposób przeprowadzeni konkursu

Trzyosobowy zespół szkolny, znajdujący się w jednej sali lekcyjnej danej szkoły, w formule on-line rywalizuje z inną szkołą. Drużyny naprzemiennie odpowiadają na pytania z siedmiu kategorii. W każdej z kategorii zawodnicy mają do wyboru pytanie za 1, 3 lub 5 punktów. Ilość punktów związana jest z trudnością pytania. To od zawodników, ich wiedzy oraz obranej taktyki, zależy jaką strategię wyboru pytań wybiorą. Nowością jest także to, że w przypadku odpowiedzi błędnej lub niepełnej, drużyna przeciwna może przejąć pytanie, a w przypadku prawidłowej odpowiedzi zdobyć dodatkowe punkty. To powoduje, że nawet dość znaczna przewaga punktowa, na pewnym etapie rozgrywania meczu, nie gwarantuje jeszcze zwycięstwa.

I RUNDA

Jak wspomniano powyżej, zmagania konkursowe rozpoczęto 28 marca. W pierwszym meczu spotkały się zespoły z Rogowa Sobóckiego (zwycięzca I edycji) oraz Nowogardu. Oficjalnego otwarcia i rozpoczęcia zmagań konkursowych dokonał Dyrektor Miejskiego Ośrodka Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy Pan dr Łukasz Kosiński. Po uroczystym wstępie rozpoczęła się sportowa rywalizacji w zakresie wiedzy o Igrzyskach Olimpijskich.

 

I.                    SP nr 3 Nowogard – ZSP Rogów Sobócki 6:5. (Grupa A)

Pierwszy mecz zdecydowanie lepiej rozpoczęli uczniowie z Rogowa Sobóckiego (w składzie: Alicja Bartosik, Patryk Chudy i Wiktor Frąckowiak, opiekun: Pan Jacek Wowczak), którzy po dwóch rundach pytań prowadzili już 4 do 0. Uczniowie z Nowogardu (w składzie: Blanka Borzeszkowska, Santia Kozłowska, Maria Kuszyk, opiekun: Pani Marta Żywicka) swój pierwszy punkt zdobyli w 3 rundzie pytań. Niezwykle ważna okazała się 5 seria pytań, w której uczniowie z Nowogardu odpowiedzieli na pytanie za 3 punkty i doprowadzili do remisu po 4. Obie drużyny, w kolejnej rundzie zagrały „bezpiecznie”, zdobywając po 1 punkcie za wybrane przez siebie pytania i o wszystkim miała zdecydować ostatnia seria. W niej emocje sięgnęły zenitu, gdyż najpierw drużyna z Rogowa nie odpowiedziała na przejęte pytanie, natomiast w sytuacji analogicznej, reprezentanci Nowogardu, udzielili prawidłowej odpowiedzi na przejęte pytanie, i tym samym wygrali pierwsze spotkanie, wynikiem 6 do 5.

Mecz był bardzo emocjonujący, widać było, że uczniowie dopiero się „uczą” nowej formuły konkursu, co w połączeniu z tremą powodowało nie zawsze dobre odpowiedzi. Już od 11 kwietnia szansa na kolejne punkty dla obu zespołów.

 

II.                  SP Smólnik – SP 65 Poznań – mecz został przełożony, na inny termin, ze względu na kłopoty zdrowotne jednego z zespołów. (Grupa A)

 

III.                SP 11 Piotrków Trybunalski – SP 29 Leonardo Gdańsk 2:1 (Grupa B)

Trzeci chronologicznie, ale drugi realnie, pojedynek naszego konkursu pomiędzy uczniami z Piotrkowa Trybunalskiego (w składzie: Zuzanna Kafar, Karolina Szymańska, Wiktoria Kaniewska, opiekun: Pan Sławomir Stańczyk), a uczniami z Gdańska (w składzie: Julia Płociniak, Ignacy Stryjecki, Filip Chmielecki, opiekun: Pan Damian Karłowski), pokazał jak wielka trema towarzyszy naszym uczestnikom. Pierwszych pięć rund nie przyniosło zdobyczy punktowych żadnej z drużyn. Runda 6 (czyli przedostatnia to pierwsze poprawne odpowiedzi obu zespołów i wynik 1 do 1. Ostatnie pytania wywołały jednak duże emocje. Uczniowie z Piotrkowa odpowiedzieli na swoje pytanie za 1 pkt (2:1 dla nich) i o wszystkim miało zadecydować ostatnie pytanie. Drużyna z Gdańska zaryzykowała, wykazała się bardzo sportowa postawą i chcąc wygrać mecz, wybrała pytanie za 3 pkt. Niestety okazało się ono dla nich za trudne, reprezentanci Piotrkowa również nie udzielili poprawnej odpowiedzi i tym samym pojedynek zakończył się wynikiem 2 do 1 dla Piotrkowa Trybunalskiego.

Serdecznie gratulujemy obu zespołom, licząc na to, że w kolejnych spotkaniach szybciej opanują emocje i nerwy, co spowoduje większą ilość poprawnych odpowiedzi.  

 

IV.                PSP Jedlnia – Letnisko – ZSP Wola Zabierzowska 18:3 (Grupa C)

Kolejny mecz, to spotkanie II drużyny poprzedniej edycji konkursu, reprezentacji Jedlni-Letnisko (w niezmienionym składzie: Aleksandra Wargacka, Weronika Domagała, Natalia Skrok, opiekun: Pan Wojciech Kowalski) z drużyną z Woli Zabierzowskiej, która również brała udział w I edycji (w składzie: Olaf Pajdzik, Wojciech Stefanek, Mateusz Przewoźnik, opiekun: Pani Ewelina Starostka).

Po pierwszej rundzie pytań był remis 0:0, po drugiej Jedlnia-Letnisko wyszła na prowadzenie 3:0, ale riposta zespołu z Woli Zabierzowskiej była natychmiastowa i po seriach pytań był ponownie remis 3 do 3. Od tego momentu punkty w meczu zdobywały już tylko dziewczyny z Jedlni-Letnisko. Najpierw prowadziły 7 do 3, później 13 do 3 przed ostatnią runda pytań. W tej serii oba zespoły zagrały odważnie, wybierając pytania za 3 punkty, tyle tylko, że na oba odpowiedziała reprezentacja jednego zespołu. Wynik końcowy 18 do 3, jeszcze o niczym nie przesądza, przed każdą z drużyn jeszcze po dwa spotkania, i dużo punktów do zdobycia.

 

V.                  PSP Lusówko – SP 2 Bydgoszcz 1:1 (Grupa C)

Drugie spotkanie w grupie C, to rywalizacja pomiędzy debiutującą w konkursie drużyną z Lusówka (w składzie: Maksymilian Jabłoński, Wojciech Witkowski, Julian Kłobus, opiekun: Pan Mikołaj Basiński), a reprezentacją SP 2 z Bydgoszczy (w składzie: Marta Zaorska, Igor Potrzebny, Kajetan Chruściński, opiekun: Pani Violetta Romanowska).

Całe spotkanie charakteryzowało się dużym poziomem emocji i chyba sportowego stresu w obu zespołach. Lepiej rozpoczęli rywalizację uczniowie z Bydgoszczy, zdobywając swój pierwszy punkt w drugiej rundzie pytań. Ich niewielkie prowadzenie utrzymywało się przez trzy kolejki, kiedy to drużyna z Lusówka wyrównała. Dwie ostatnie serie pytań nie przyniosły już zmiany rezultatu i tym samym okazało się , że pierwsze zdobyte przez drużyny punkty były jednocześnie ich ostatnimi w tym meczu. Wynik 1 do 1 powoduje, że oba zespoły otrzymały po jednym punkcie i przed kolejnymi dwoma meczami stają przed szansą na kolejne zdobycze punktowe.

 

VI.                SP 20 Wrocław – SP Zaduszniki 17 : 13 (Grupa D)

Jedyny pojedynek w grupie D (jest to grupa trzyzespołowa) to mecz pomiędzy trzecim zespołem I edycji konkursu, czyli SP 20 z Wrocławia (w składzie również niezmienionym w stosunku do I edycji: Sara Bułkowska, Zuzanna Lubczyńska, Marcel Góralczyk, opiekun: Pani Ewa Samborska-Wcisło), a debiutującymi w zawodach, uczniami z SP w Zadusznikach (w składzie: Szymon Górecki, Wiktor Kalinowski, Seweryn Marczewski, opiekun: Pan Piotr Wyszyński).

Pojedynek tych dwóch zespołów był, bez wątpienia, ozdobą pierwszej rundy spotkań w kategorii szkół podstawowych. Obie drużyny zaczęły punktować już od pierwszej rundy pytań, od razu wybierając pytania za 3 punkty. Co prawda po trzeciej rundzie było 10 do 3 dla Wrocławia i mogła pojawić się myśl, że już wszystko rozstrzygnięte, jednak nić bardziej mylnego. Uczniowie z Zadusznik odrobili znaczną część strat i wynik brzmiał 10 do 8, a po 6 rundzie tylko 14:13. O wszystkim musiała zadecydować ostatnia runda pytań. W niej, większą ilością szczęścia, opanowania i wiedzy wykazali się uczniowie z Wrocławia, wygrywając ostatecznie 17:13.

Należy jeszcze raz podkreślić bardzo wysoki poziom tego spotkania, często grę odważną, czyli wybory pytań za 5 punktów (to szczególnie uczniowie z Zadusznik). Oba zespoły pokazały, ze są bardzo dobrze przygotowane do konkursu i teraz czekają na kolejne spotkania z drużyną z Bisztynka, która pauzowała w tej rundzie.

 

 

Kategoria szkół ponadpodstawowych.

 

I.                    I LO Bydgoszcz – II LO Kraków 23:16  

W kategorii szkół ponadpodstawowych startują trzy zespoły, zatem każde spotkanie jest decydującym o miejscu w końcowej klasyfikacji. Pierwszym pojedynkiem było spotkanie I LO z Bydgoszczy (w składzie: Martyna Przybylska, Piotr Tarbicki i Mateusz Chybicki, opiekun: Pani Agnieszka Tomczak-Mełnicka) ze zwycięzcą poprzedniej edycji II LO z Krakowa (w składzie: Karol Graff, Marcin Strugalski, Paweł Gomuła, opiekun: Pani Anna Perzyńska-Biskup). Drużyna z Krakowa szybko i pewnie objęła prowadzenie 3:10, po dwóch rundach pytań. W kolejnej serii uczniowie z Bydgoszczy zaryzykowali i poprosili o pytanie za 5 punktów, ponad to przejęli pytanie za 1 punkt i stan meczu zrobił się 9 do 10. W kolejnej rundzie pytań to drużyna z Krakowa odpowiedziała na „swoje” pytanie za 3 pkt. oraz przejęła pytanie za tyle samo pkt, przez co powiększyła przewagę do stanu 9:16. Od tego momentu, a więc przez trzy ostatnie rundy, punkty zdobywali już tylko uczniowie z I LO w Bydgoszczy. Wyszli na prowadzenie 17:16 dzięki odpowiedziom na pytania za 5 i 3 punkty (pytanie przejęte), a następnie dołożyli jeszcze punkt w kolejnej serii pytań.

Przed ostatnią rundą oba zespoły miały szansę na odniesienie zwycięstwa. Oba zagrały też va banque, wybierając pytania za 5 punktów. Poprawna odpowiedz drużyny z Bydgoszczy spowodowała, że jeszcze przed pytaniem drużyny z Krakowa, mogli się cieszyć ze zwycięstwa. Zeszłoroczni laureaci walczyli do końca, jednak tym razem musieli uznać wyższość drużyny przeciwnej.

Przed obiema drużynami jeszcze pojedynek z XII LO z Bydgoszczy, zatem wszystko w tej kategorii jest jeszcze możliwe. Emocje i wysoki poziom rywalizacji, startujące zespoły na pewno nam gwarantują.

 

Od poniedziałku, 11 kwietnia, rusza druga runda spotkań we wszystkich czterech grupach w kategorii szkół podstawowych i kolejne spotkanie w kategorii szkół ponadpodstawowych.

 

 

Zapraszamy do śledzenia relacji z tych spotkań.

Doradcy metodyczni wychowania fizycznego MOEN Bydgoszcz

Jacek Kotecki

Grzegorz Dzięciołowski

Krzysztof Kultys.