"Historia polskiego i światowego olimpizmu" - konkurs wiedzy

Opublikowano: 2021-05-16 14:47, Numer artykułu: 40390 , Autor: K.Kultys

Konkurs wiedzy olimpijskiej „Historia polskiego i światowego olimpizmu” nabiera tempa. W kategorii szkół podstawowych rozegrany został etap 1/8 finału, a w kategorii szkół ponadpodstawowych – ćwierćfinał. Każdy z meczów był niezwykle emocjonujący, wyrównany i stojący na wysokim poziomie, jeżeli chodzi o poziom prezentowanej przez uczestników, wiedzy. Zapraszamy do szczegółowej relacji z poszczególnych spotkań.

KATEGORIA SZKOŁY PODSTAWOWE

Mecz nr 1. Zmagania rozpoczęły drużyny reprezentujące SP w Woli Zabierzowskiej i SP 141 z Warszawy. Wynik 5 do 6 dla uczniów ze stolicy, potwierdza wyrównany przebieg rywalizacji i bardzo dobre przygotowanie uczestników.  Awans: SP 141 Warszawa.

Mecz nr 2. SP Góra kontra SP 2 z Bydgoszczy. Wynik 7 do 6 dla uczniów z Góry. O zwycięstwie i porażce w tym, niezwykle emocjonującym spotkaniu, decydowały niuanse, chwila zwątpienia i niepewności uczniów, bądź też wiara w to co się wie. Awans: SP Góra.

Mecz nr 3. SP Jedlnia-Letnisko – SP 29 z Gdańska. Pierwszy raz do wyłonienia zwycięzcy konieczne było użycie Extra pytania, ponieważ po serii 10, regulaminowych rund, wynik brzmiał 4:4. Odpowiedź na to, dodatkowe pytanie, najszybciej podali uczniowie z Jedlni-Letniska i to oni zapewnili sobie awans do ćwierćfinału. Awans: SP Jedlnia-Letnisko.

Mecz nr 4. SP 3 Pułtusk – SP Szaniawy-Matysy. Wynik 2: 7 nie oddaje tego jak zacięta była to rywalizacja. Pomimo porażki uczniowie z Pułtuska już zapowiedzieli chęć udziału w kolejnej edycji konkursu, a reprezentacja SP w Szaniawach-Matysach, chęć walki o zwycięstwo w turnieju. Gratulujemy postawy. Awans: SP Szaniawy-Matysy.

Mecz nr 5. SP Bobowo – SP Smólnik. Młodzi uczniowie ze Smólnika osiągnęli jeden z najwyższych wyników w konkursie, odpowiadając poprawnie na 8 z 10 pytań. Z tak usposobionym przeciwnikiem, zawodnicy z Bobowa, którzy także prezentowali dużą wiedzę, mieli niestety bardzo trudne zadanie. Tym większe należą im się słowa uznania za udział w konkursie. Awans: SP Smólnik.

Mecz nr 6. SP 65 Poznań – SP 20 Wrocław. Pojedynek przedstawicieli stolic Wielkopolski i Dolnego Śląska, był kolejnym, wyrównanym spotkaniem. Minimalnie lepsi (wynik 4:5) okazali się uczniowie z Wrocławia. Kwestia zwycięstwa rozstrzygnęła się w ostatniej serii pytań. Awans: SP 20 Wrocław.

Mecz nr 7. SP 3 Nowogard – ZSP Bisztynek. Kolejny pojedynek, w którym emocje sięgały zenitu, a o awansie decydowało Extra pytanie. Wynik końcowy to 4:4. Naprzemienne odpowiedzi poprawne i błędne spowodowały, że po 10 rundach był remis. Minimalnie większą wiedzą, połączoną ze szczęściem i refleksem wykazali się uczniowie z Bisztynka. Uczniom z Nowogardu należą się wielkie słowa uznania. Awans: ZSP Bisztynek.

Mecz nr 8: SP Kamionka – ZSP Rogów Sobócki. Ostatni pojedynek 1/8 finału, w kategorii szkół podstawowych, mógłby pretendować do miana finału konkursu. Sam wynik 7 do 9, pokazuje jak dużą wiedzą wykazali się uczniowie. Reprezentanci Rogowa Sobóckiego popełnili tylko jeden błąd. Natomiast uczestnicy z Kamionki ze swoimi 7 poprawnymi odpowiedziami, wygraliby większość wcześniejszych meczów. No, ale tak chciał los. Liczymy na udział SP Kamionka w kolejnych edycjach konkursu. Awans: ZSP Rogów Sobócki.

 

Kolejny etap rywalizacji, ćwierćfinały, już w czwartek 20 maja. Spotkają się tam następujące pary szkół:

C1: SP 141 Warszawa – SP Góra

C2: SP Jedlnia-Letnisko – SP Szaniawy-Matysy

C3: SP Smólnik - SP 20 Wrocław

C4: ZSP Bisztynek - ZSP Rogów Sobócki

 

KATEGORIA SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH

Mecz C1: XXVII LO w Lublinie – II LO w Krakowie, wynik 0:10. Pierwszy z pojedynków na etapie szkół ponadpodstawowych, pomiędzy przedstawicielami Krakowa i Lublina, niestety nie doszedł do skutku. W przestrzeni wirtualnej pojawiła się tylko szkoła z Krakowa, a zabrakło drużyny z Lublina. Awans: II LO w Krakowie.

 Mecz C2: VI LO Bydgoszcz – I LO Bydgoszcz (I zespół). Pojedynki derbowe zawsze i we wszystkich dyscyplinach sportowych, są niezwykle zacięte. Nie inaczej było i tym razem. Wysoki poziom, duża wiedza i zaangażowanie uczestników, to wszystko było w tym spotkaniu. Zwycięsko z pojedynku wyszła drużyna VI LO. Wynik 8 do 5. Uczennicom z I LO gratulujemy występu i oczekujemy udziału w kolejnej edycji. Awans:
VI LO w Bydgoszczy

Mecz C3: SLO Choceń – ZS 2 Golub-Dobrzyń. Tym razem spotkali się przedstawiciele województwa kujawsko-pomorskiego. Zdecydowane zwycięstwo odniosła drużyna z Chocenia (wynik 6:1), ale należy zauważyć, że reprezentanci z Golubia-Dobrzynia, bardzo często byli blisko poprawnych odpowiedzi, a o braku punktów decydowały małe braki w udzielanych odpowiedziach. Awans: SLO Choceń.

Mecz C4: XII LO Bydgoszcz – I LO Bydgoszcz (II zespół). Kolejny pojedynek bydgoskich szkół. Kolejny wyrównany i emocjonujący. Od początku rywalizacji było widać duże zdenerwowanie wśród obu drużyn. Nieco lepiej z presją i stresem poradzili sobie uczniowie XII LO i to oni zwyciężyli w stosunku 4:3. Awans: XII LO w Bydgoszczy.

 

Kolejny etap rywalizacji, to już półfinał, piątek 28 maja. Spotkają się tam następujące pary szkół:

P1: II LO w Krakowie - VI LO w Bydgoszczy

P2: SLO Choceń - XII LO w Bydgoszczy

 

Podsumowanie:

Drużynom, które awansowały do dalszych gier życzymy samych poprawnych odpowiedzi i dalszych awansów, aż do finału. Natomiast reprezentacjom, które przegrały swoje pojedynki, chcielibyśmy pogratulować wiedzy, życzyć zapału do dalszego zgłębiania wiedzy olimpijskiej i chęci udziału w kolejnych edycjach naszych zmagań.

Szczególne słowa pochwały i podziękowania należą się nauczycielom-opiekunom, którzy zgłosili swoje zespoły, przeprowadzili etapy szkolne, wyłonili najlepsze trójki w swoich szkołach i co najważniejsze, bardzo dobrze przygotowali swoich uczniów do zawodów.

Szanowni Państwo – Anna Waligórska, Marta Łapawiec (SP 65 Poznań), Ewelina Starostka (ZSP Wola Zabierzowska), Magdalena Marczak-Zień (ZSP Bisztynek), Danuta Gołaszewska – Żuraw (SP 141 Warszawa), Monika Brzozowska (SP 3 Pułtusk), Marta Żywicka (SP 3 Nowogard), Agnieszka Tomczak-Mełnicka (I LO w Bydgoszczy), Beata Wolfahrt (SP Bobowo), Anna Bury (SP Kamionka), Ewa Samborska-Wcisło (SP 20 Wrocław), Iwona Perczyńska (SP Szaniawy-Matysy), Izabela Kotecka (VI LO w Bydgoszczy), Karina Kaczmarek, Violeta Romanowska (SP 2 w Bydgoszczy), Agnieszka Swarzyńska (SP Góra), Anna Perzyńska-Biskup (II LO w Krakowie), Aleksander Wichrowski (ZS 2 Golub-Dobrzyń), Wojciech Kowalski (PSP Jedlnia-Letnisko), Jacek Wowczak (Rogów Sobócki), Damian Karłowski (SP 29 Gdańsk), Michał Sompolski i Marcin Kędzierski (SLO Choceń), Jarosław Szczepaniak (XII LO w Bydgoszczy), Andrzej Grochowski (XXVII LO w Lublinie), Andrzej Kłódkowski (SP Smólnik), przyjmijcie nasze gratulacje i podziękowania.

 

Organizatorzy konkursu: Doradcy Metodyczni MOEN Bydgoszcz

Jacek Kotecki

Grzegorz Dzięciołowski.

Krzysztof Kultys.