Historia polskiego i światowego olimpizmu - ćwierćfinały i półfinały

Opublikowano: 2021-05-31 12:42, Numer artykułu: 40951 , Autor: K.Kultys

Przez wiele lat miesiąc maj to był czas Wyścigu Pokoju, w tym roku maj to zmagania uczniów szkół z całej Polski o miano najlepszych znawców historii polskiego i światowego olimpizmu. Za nami etap ćwierćfinału (szkoły podstawowe) i półfinału w obu kategoriach konkursu „Historia polskiego i światowego olimpizmu”

                Wielu zawodników i trenerów sportowych twierdzi, że najtrudniejszy, najbardziej stresujący i emocjonujący jest etap ćwierćfinału. Nie inaczej było i w naszym konkursie. Osiem szkół podstawowych, połączonych w rywalizujące pary, zafundowało sobie, swoim opiekunom oraz nam, organizatorom konkursu, niebywałe emocje. Było wszystko co jest charakterystyczne dla rywalizacji sportowej – poprawne odpowiedzi, błędy i pomyłki, presja upływającego czasu, zmieniające się prowadzenie, a nawet łzy. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że dwa spośród czterech pojedynków kończyły się jednopunktową, a dwa kolejne dwupunktową, różnicą.

                Przejdźmy zatem do konkretów.

ĆWIERĆFINAŁY

Ćwierćfinał 1: SP 141 Warszawa – SP Góra – wynik 3:2. Drużyny rozpoczęły bardzo zestresowane, gdyż żaden z zespołów nie odpowiedział na pierwsze trzy pytania. Pierwszy punkt zdobyła drużyna z Warszawy i na półmetku było 1:0 dla nich. Po 9 rundzie pytań wynik brzmiał 3:2 dla uczniów ze stolicy. Ostatnia seria pytań nie zmieniła już punktacji, chociaż wywołała duże emocje, gdyż obie drużyny były bliskie poprawnych odpowiedzi, ale na przeszkodzie raz stanęło przekroczenie limitu czasu (Warszawa), a raz nieprawidłowe podanie nazwiska polskiego olimpijczyka. Wielka szkoda. Awans wywalczyła zatem drużyna z Warszawy, a młodym zawodnikom z Góry gratulujemy dużej wiedzy i bardzo dziękujemy za udział w konkursie. Drużyna z Góry wystąpiła w następującym składzie: Amelia Niesyto, Izabella Dobry, Gabriel Przewoźnik. Opiekunem zespołu była Pani Agnieszka Swarzyńska.

 

Ćwierćfinał 2: PSP Jedlnia-Letnisko – SP Szaniawy-Matysy – wynik 5:3. Kolejny pojedynek, to kolejne emocje. Także i w tym meczu początkowo stres brał górę i błędne odpowiedzi dominowały nad poprawnymi. Po 5 seriach wynik brzmiał 1:1. W drugiej części było już dużo lepiej i po 9 seriach prowadziła drużyna z Jedlni-Letniska (4:3). Poprawna odpowiedz na ostatnie pytanie dawała im zwycięstwo, pozbawiając drużynę z Szaniaw szans na remis i Pytanie Extra rozstrzygające wynik rywalizacji. Uczniowie Z Jedlni-Letnisko wytrzymali presję i poprawnie odpowiedzieli na ostatnie pytanie, czym zapewnili sobie zwycięstwo i awans do półfinału. Drużynę z Szaniaw-Matysów reprezentowali: Aleksandra Szmulik, Aleksander Dudek, Maksymilian Machowiec. Opiekunem zespołu była Pani Iwona Perczyńska.

 

Ćwierćfinał 3: SP Smólnik – SP 20 Wrocław – wynik 3:5. Trzeci ćwierćfinał również był wyrównany i emocjonujący. Po 3 seriach wynik brzmiał 1:1, a po 5 seriach 2:3 dla Wrocławia. Kolejne dwie rundy przyniosły jedną dobrą i jedną błędną odpowiedz obu zespołów i wynik 3:4. W tym pojedynku najwięcej stresu było jedna w trzech ostatnich seriach pytań, ponieważ tylko drużyna z Wrocławia raz dobrze odpowiedziała na pytanie i z wynikiem 3:5 wygrała rywalizację. Gratulacje dla szkoły z Wrocławia, jak również dla ich przeciwników ze Smólnika. Trójka chłopców (Kevin Jabłoński, Filip Wiórowski oraz Adrian Markowski) pokazała dużą wiedzę, wolę walki oraz drużynowe współdziałanie. Panowie do zobaczenia w kolejnej edycji. Opiekunem zespołu był Pan Andrzej Kłódkowski.

 

Ćwierćfinał 4: ZSP Bisztynek – ZSP Rogów-Sobócki – wynik 3:4. Ostatni z ćwierćfinałów również wpisał się specyfikę poprzednich. Stres na wstępie, wyrównana rywalizacja i finałowe emocje – wszystko to było w tym pojedynku. Remis 1:1 po pierwszych 3 pytaniach. 1:2 dla Rogowa-Sobóckiego po 5 rundach i 1:3 po 7 rundach. I w tym momencie zaczęło się odrabianie strat przez zespół z Bisztynka. W trzech ostatnich seriach udzielili oni dwie poprawne odpowiedzi, ale Rogów-Sobócki, mówiąc językiem piłkarskim, kontrolował przebieg spotkania, odpowiedział jeszcze raz dobrze na pytanie i wygrał mecz wynikiem 3:4, awansując, tym samym, do półfinału. Drużyna z Bisztynka reprezentowana była przez Gabriela Łuczyca, Sebastiana Miazka oraz Jakuba Gołtwienko. Opiekunem była Pani Marczak-Zień.

Podsumowując zmagania ćwierćfinałowe trzeba podkreślić bardzo dobre przygotowanie wszystkich zespołów, duże zaangażowanie i co najważniejsze szacunek dla przeciwników, okazywany zarówno podczas rywalizacji, jak i po jej zakończeniu. Zwycięzcą gratulujemy awansu do półfinału, a pokonanym gratulujemy zajęcia 5 miejsca w naszym konkursie. Do zobaczenia w kolejnej edycji.

 

PÓŁFINAŁY

 

W dniach 27 i 28 maja rozegrane zostały pojedynki naszego konkursu. Stawką był awans do finału każdej z kategorii (szkół podstawowych i ponadpodstawowych). To co najważniejsze, na tym etapie rozgrywek, już się nie odpada, tu już zajmuje się miejsca. Zgodnie z regulaminem konkursu, drużyny, które przegrywają pojedynek półfinałowy zajmują III miejsce w konkursie. Jak to zatem wyglądało?

 

Szkoły podstawowe:

 

Półfinał 1: SP 141 Warszawa – PSP Jedlnia-Letnisko – wynik 3:3; Pytanie Extra – Jednia-Letnisko. W pierwszym z półfinałów spotkali się przedstawiciele z Mazowsza. Przygotowane na ten etap pytania okazały się dość trudne. Po 5 rundach pytań wynik brzmiał 0:1 dla Jedlni-Letnisko. Po 9 pytaniach było 3:3. Poprawna odpowiedz na ostatnie pytanie, przy jednoczesnej pomyłce drużyny przeciwnej, dawała zwycięstwo. Jednak to obie drużyny nie odpowiedziały prawidłowo i do wyłonienia zwycięzcy potrzebne było użycie Pytania Extra. Tu obowiązuje zasada „kto pierwszy ten lepszy”. Kto pierwszy udzieli prawidłowej odpowiedzi ten wygrywa. Jana Kowalczyka – polskiego jeźdźca, złotego medalistę IO w Moskwie (bo to on był bohaterem ostatniego pytania), jako pierwsza wskazała reprezentantka szkoły w Jedni-Letnisku, czym zapewniła swojej drużynie awans do finału. Drużyna SP 141 z Warszawy, zakończyła zatem udział w konkursie, zajmując III miejsce. Zespół wystąpił w składzie: Julia Witulska, Anna Hercog oraz Maciej Pływaczewski.  Zespołem opiekowały się: Pani Danuta Gołaszewska-Żuraw oraz Pani Kamila Kępka. Serdecznie gratulujemy.

 

Półfinał 2: SP 20 Wrocław – ZSP Rogów-Sobócki – wynik 2:5. W drugim z półfinałów do wyłonienia zwycięzcy nie było konieczne użycie pytania extra, ale także był niezwykle interesujący. To co najważniejsze w tym pojedynku wydarzyło się w pierwszej jego części. Młodzi uczniowie z Rogowa-Sobóckiego, szybko wypracowali sobie 2 punktowa przewagę (1:3 po 5 rundach) i nie oddali jej już do końca. Przed ostatnią runda pytań wynik brzmiał 2:5 i było wiadomo, kto wygra ten pojedynek. Finałowe pytania okazały się za trudne dla obu ekip i tym samym drużyna z Rogowa-Sobóckiego uzyskała awans do finału. Wielkie słowa uznania należą się drużynie z Wrocławia, która zajęła III miejsce w konkursie, prezentując we wszystkich etapach dużą wiedzę, umiejętność wyszukiwania informacji i znajomość tematyki. SP 20 z Wrocławia wystąpiła w następującym składzie: Sara Bułkowska, Zuzanna Lubczyńska i Marcel Góralczyk. Opiekunem zespołu była Pani Ewa Samborska-Wcisło.

 

Szkoły ponadpodstawowe:

 

Półfinał 1: II LO Kraków – VI LO Bydgoszcz – wynik 8:4. Pojedynek dwóch wybitnych szkół w swoich miastach i regionach, stał na bardzo wysokim poziomie. Czwórka uczestników (obie szkoły występowały w dwuosobowych składach) zaprezentowała niezwykle dużą wiedzę. Drużyna z Bydgoszczy zaliczyła mały falstart, co nie przytrafiło się reprezentantom Krakowa. Wynik 4:1 po 5 seriach pytań, powodował, że trudno było odrobić taką stratę. Kolejne dwie rundy to seria poprawnych odpowiedzi z obu stron i wynik 6:3 dla Krakowa. Na dystansie 10 serii pytań uczniowie II LO z Krakowa popełnili tylko 2 błędy i w sposób zdecydowany awansowali do finału. Uczniowie VI LO ze zdobyczą 4 punktów musieli się pogodzić z zajęciem III miejsca w konkursie i zakończeniem zmagań na tym etapie. Drużyna z Bydgoszczy wystąpiła w składzie: Maksymilian Kempa i Aleksander Rutkowski. Opiekunem zespołu była Pani Izabela Kotecka.

Półfinał 2: SLO Choceń – XII LO Bydgoszcz – wynik 5:0. Drugi półfinał w kategorii szkół ponadpodstawowych, został zdecydowanie wygrany przez uczniów z Chocenia. Pierwsze 5 pytań to jednak wielkie nerwy z obu stron. Wynik 1:0 dla Chocenia i dużo błędnych odpowiedzi z obu stron, wielokrotnie wynikających bardziej ze zdenerwowania niż braku wiedzy. Zdecydowanie szybciej z tym problemem uporały się zawodniczki z Chocenia (drużynę tego dnia stanowiły tylko dziewczyny) i skutecznie odpowiedziały na kolejne dwa pytania. Drużyna bydgoska w tym czasie niestety nadal nie mogła znaleźć recepty na skuteczną odpowiedź. Po udzieleniu jeszcze dwóch poprawnych odpowiedzi w trzech ostatnich seriach pytań przez reprezentację Chocenia, jasnym stało się, że to właśnie ten zespół wystąpi w finale. Zawodnikom z XII LO w Bydgoszczy gratulujemy awansu do półfinału i zajęcia III miejsca w konkursie. Liczymy na ich udział w kolejnej edycji. Skład drużyny XII LO w Bydgoszczy: Oliwia Niezbecka, Natalia Głuchowska, Michał Tomczak. Opiekunem zespołu był Pan Jarosław Szczepaniak.

 

 Finały już 10 czerwca.

Już 10 czerwca czekają nas finałowe pojedynki. Na to spotkanie zapraszamy (do wirtualnego świata MS Teams) wszystkich uczestników konkursu, którzy na poprzednich etapach pożegnali się z konkursem. Będzie nam niezmiernie przyjemnie spotkać się z Wami jeszcze raz.

 

Ze sportowym pozdrowieniem

Doradcy metodyczni wychowania fizycznego

MOEN Bydgoszcz