Finał I edycji Ogólnopolskiego Konkursu "Historia polskiego i światowego olimpizmu"

Opublikowano: 2021-06-14 08:56, Numer artykułu: 41388 , Autor: K.Kultys

            Za nami Finał I edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Historia polskiego i światowego olimpizmu”. 10 czerwca, od godz. 16.00, w wirtualnych progach Miejskiego Ośrodka Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy, czyli za pośrednictwem platformy MS Teams, rozegrane zostały ostatnie pojedynki naszych zmagań.

            Rywalizację najlepszych drużyn śledziło znaczne grono widzów oraz zawodników, którzy zakończyli swój udział na wcześniejszych etapach rywalizacji.

            Konkurs, organizowany pod Honorowym Patronatem Polskiego Komitetu Olimpijskiego, a finał również pod Patronatem Prezydenta Miasta Bydgoszczy Pana Rafała Bruskiego, otworzył Dyrektor Miejskiego Ośrodka Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy Pan dr Łukasz Kosiński. Wśród zaproszonych gości głos zabierali:

  • W imieniu Prezydenta Miasta Bydgoszczy Pani Magdalena Buschmann Dyrektor Wydziału Edukacji i Sportu Miasta Bydgoszczy
  • Przedstawiciel Polskiego Komitetu Olimpijskiego - Dyrektor Działu Kultury i Edukacji Olimpijskiej Pani Katarzyna Deberny
  • Współorganizatorzy konkursu:
    • Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Sportowymi w Bydgoszczy Pani Agata Dopke
    • Dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych w Bydgoszczy Pani Magdalena Popielewska
    • Dyrektor Zespołu Szkół nr 24 w Bydgoszczy Pan Leszek Sobieraj
    • Prezes Szkolnego Związku Sportowego Województwa Kujawsko-Pomorskiego Pani Małgorzata Szopińska
    • Prezes Miejskiego Szkolnego Związku Sportowego w Bydgoszczy Pan Marian Lewandowski.
    • Przedstawiciel Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy Pan prof. dr hab. Radosław Muszkieta.

            W drodze eliminacji szkolnych, a następnie 1/ 8 finałów, ćwierćfinałów i półfinałów, w których łącznie rywalizowały 24 szkoły z całej Polski, wyłonione zostały dwie pary szkół. W kategorii szkół podstawowych: PSP z Jedlni-Letnisko (województwo mazowieckie) oraz ZSP z Rogowa Sobóckiego (województwo dolnośląskie), natomiast w kategorii szkół ponadpodstawowych: II LO z Krakowa i SLO z Chocenia (województwo kujawsko-pomorskie).

Poniżej zamieszczone zostały szczegółowe relacje z obu pojedynków.

FINAŁ W KATEGORII SZKÓŁ PODSTAWOWYCH:

Uczniowie z Jedlni-Letnisko i Rogowa Sobóckiego stworzyli niezwykle emocjonujące spotkanie. Po pierwszych trzech seriach pytań, 2:1 prowadziła Jednia-Letnisko, ale już po kolejnych dwóch rundach wynik był już remisowy 3:3. Wart podkreślić, że obie drużyny prezentowały bardzo wysoki i wyrównany poziom. Po 7 pytaniach wciąż był remis, tym razem 4:4. Żaden z zespołów nie był stanie powiększyć swojej przewagi na więcej niż 1 punkt. Przed ostatnią rundą wynik brzmiał 5: 6 dla Rogowa Sobóckiego. Finałowa seria pytań przyniosła dwie błędne odpowiedzi obu zespołów i tym samym wynik nie uległ już zmianie. Rogów Sobócki został zwycięzcą I Ogólnopolskiego Konkursu „Historia polskiego i światowego olimpizmu” w kategorii szkół podstawowych, wygrywając z wynikiem 6:5.

ZSP Rogów Sobócki – skład zespołu: Pola Pluta, Patryk Chudy i Wiktor Frąckowiak, opiekunem zespołu był Pan Jacek Wowczak.

PSP Jedlnia-Letnisko – skład zespołu: Weronika Domagała, Natalia Skrok, Aleksandra Wargacka, opiekunem zespołu był Pan Wojciech Kowalski.

FINAŁ W KATEGORII SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH:

Pojedynek w tej kategorii, zamykał rywalizację w konkursie. Jak przystało na ostatnie spotkanie, był godny finału. Zaczęło się od prowadzenia Chocenia 2:1 po trzech seriach pytań. Po kolejnych dwóch rundach, uczniowie z Krakowa odrobili straty, doprowadzając do remisu 2:2. Następne dwie rundy, to jedna poprawna i jedna błędna odpowiedz każdego z zespołów, czyli ciągle remisowo. Po 9 seriach pytań Choceń prowadził 5:4. Na ostatnie pytanie rundy zasadniczej drużyna z Krakowa odpowiedziała prawidłowo, remis 5:5 i wszystko było w rękach i głowach, drużyny z Chocenia. Na 1 dzień przed inauguracją piłkarskich Mistrzostw Europy w piłce nożnej, ostatnie pytanie konkursu olimpijskiego, dotyczyło właśnie tej dyscypliny sportu. Uczestnicy mieli wymienić wszystkich polskich strzelców bramek w finałach olimpijskich. Odpowiadająca drużyna niestety nie poradziła sobie z tym pytaniem, odpowiadając tylko częściowo na to pytanie i do wyłonienia zwycięzcy potrzebne było tzw. Pytanie Extra.  Zadaniem zespołów było odgadnięcie, kogo przedstawiało zasłonięte zdjęcie. Wraz z odkrywaniem kolejnych fragmentów fotografii drużyny miały coraz więcej informacji. Na zdjęciu była Pani Halina Konopacka – pierwsza polska złota medalistka olimpijska, z 1928 roku. Najszybciej zagadkę rozwiązał zawodnik z Krakowa i tym samym zapewnił swojemu zespołowi zwycięstwo w konkursie. O zwycięstwie II LO z Krakowa decydowały sekundy.

II LO Kraków  – skład zespołu: Marcin Strugalski, Karol Graff, Mateusz Kwiatkowski, opiekunem zespołu była Pani Anna Perzyńska-Biskup.

SLO Choceń  – skład zespołu: Lidia Drzewakowska, Julia Faryńska, Adrian Duszyński, opiekunami  zespołu byli Panowie: Michał Sompolski i Marcian Kędzierski.

PODSUMOWANIE

I Ogólnopolski Konkurs „Historia polskiego i światowego olimpizmu” został zakończony. Zmagania, na poziomie szkół rozpoczęły się w już w marcu 2021 roku, a zakończyły wirtualnym finałem 10 czerwca. W specyficznym czasie pandemii, nauki zdalnej i braku możliwości organizowania międzyszkolnej rywalizacji sportowej, czteromiesięczne zmagania w ramach  konkursu wiedzy olimpijskiej, wypełniały, w pewien sposób, tę lukę. Dały młodzieży możliwość doświadczenia emocji zbliżonych do tych z aren sportowych i ten właśnie fakt można uznać za największy sukces tej imprezy. Sami uczestnicy oraz ich opiekunowie, podkreślali, że formuła pucharowa (przegrywający odpada) oraz presja czasu (30 sekund na udzielenie odpowiedzi na pytanie) powodowały, iż czuli się jak na zawodach dowolnej dyscypliny sportowej.

Nie bez znaczenia jest również fakt, iż już za kilkadziesiąt dni rozpoczynają się Igrzyska Olimpijskie w Tokio. Zdobyta wiedza, znajomość wybitnych postaci polskiego świata sportu, powinna pomóc młodym uczestnikom konkursu, w bardziej świadomym oglądaniu i pasjonowaniu się wydarzeniami transmitowanymi z Japonii.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom uczestników konkursu, już rozpoczęły się prace dotyczące II edycji konkursu. Zatem do zobaczenia w kolejnym roku szkolnym.

Jak wspomniano na wstępie, konkurs objęty był Honorowym Patronatem Polskiego Komitetu Olimpijskiego, a sam finał również Patronatem Prezydenta Miasta Bydgoszczy. Współorganizatorami konkursu, były: SP nr 2 Bydgoszcz, ZS Budowlanych w Bydgoszczy, ZS nr 24 w Bydgoszczy, Miejski SZS w Bydgoszczy, SZS województwa kujawsko-pomorskiego i Bydgoskie Centrum Sportu, a partnerem akademickim Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy. Wszystkim w/w organizacjom serdecznie dziękujemy. Organizatorami konkursu byli doradcy metodyczni Miejskiego Ośrodka Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy: Jacek Kotecki, Grzegorz Dzięciołowski i dr Krzysztof Kultys.

 

Klasyfikacja końcowa konkursu:

Kategoria szkół podstawowych:

  1. ZSP Rogów Sobócki
  2. PSP Jedlnia-Letnisko
  3. SP 141 Warszawa i SP 20 Wrocław

Kategoria szkół ponadpodstawowych:

  1. II LO Kraków
  2. SLO Choceń
  3. VI LO Bydgoszcz i XII LO Bydgoszcz