Jak to „ugryźć”?

Opublikowano: 2022-09-05 12:08, Numer artykułu: 56539 , Autor: K.Wesołowska

Pracownia Dziedzictwa Kulturowego

 

KUJAWSKO-POMORSKIE CENTRUM KULTURY W BYDGOSZCZY

85-033 Bydgoszcz, pl. Kościeleckich 6

 

Jak to „ugryźć”? Wykłady o sztuce

 

W ramach cyklu „Zauroczeni pięknem”, zapraszamy na serię popularno-naukowych wykładów dla dorosłych i młodzieży, których celem będzie przybliżenie przemian w sztuce jakie miały miejsce od II poł. XIX wieku do czasów nam współczesnych. Spotkania, na których zostaną zaprezentowane najważniejsze zjawiska z zakresu sztuk plastycznych XIX i XX wieku, mogą stanowić atrakcyjne rozwinięcie i uzupełnienie zajęć z zakresu: języka polskiego, historii czy wiedzy o kulturze.

 

Prowadzący spotkania: dr Mateusz Soliński

Na wszystkie wykłady - wstęp wolny

 

1.Jak to „ugryźć”? Awangarda artystyczna II poł. XIX wieku

22.09.2022 r., godz. 18.00

Salon Hoffman Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury, pl. Kościeleckich 6

Wielu z nas obcując z dziełami sztuki powstałymi pod koniec XIX wieku – chociażby twórczością impresjonistów i ich następców – zastanawia się dlaczego dokonała się dość radykalna zmiana sposobu artystycznej percepcji otaczającego nas świata? Jak to się stało, że pewien kanon malarskiego obrazowania, ugruntowany na przestrzeni setek lat, zaczął „kruszeć”, aby w konsekwencji zostać zastąpionym przez zupełnie nowe, awangardowe propozycje? Na spotkaniu zostaną przybliżone przyczyny zmian jak zaszły w malarstwie II połowy XIX wieku. Prelekcja odwołująca się do największych dzieł europejskich i polskich twórców – będzie stanowiła również próbę „rozszyfrowania” i zrozumienia nowego malarskiego języka jakim posługiwali się artyści, którzy położyli podwaliny pod rozwój współczesnej sztuki.

 

2.Picasso i inne przypadki. Przemiany sztuki w I połowie XX wieku

1.12.2022 r., godz. 18.00

Salon Hoffman Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury, pl. Kościeleckich 6

Początek XX wieku przyniósł z sobą nowe, coraz bardziej rewolucyjne zmiany w obszarze sztuk plastycznych. Kolejne nurty artystyczne: fowizm, ekspresjonizm, kubizm czy futuryzm, proponowały zupełnie nowy sposób patrzenia na otaczającą nas rzeczywistość. Skąd brała się tak różnorodność i zmienność pomysłów i stylistyk? Dlaczego twórcy pozostawali ciągle nieusatysfakcjonowani swoimi dziełami i jaki był ich społeczny odbiór? Podczas wykładu podejmiemy próbę odnalezienia odpowiedzi na te i wiele innych pytań, spoglądając na przemiany w świecie sztuki w szerszym społeczno-kulturowym kontekście.

 

3. Piękno w czasach zarazy. Refleksje na temat sztuk plastycznych końca XX i pocz. XXI wieku

Marzec 2023 r.

Spoglądając na działalność największych światowych centrów sztuki można odnieść nieodparte wrażenie, ze sztuka współczesna pogrążana jest w głębokim kryzysie. O wyborze prezentowanych dzieł decydują często względy ideologiczne, a nie estetyczne i artystyczne. Sam zaś twórca zostaje sprowadzony do roli performera, który nie posiada podstawnych umiejętności warsztatowych, a rozgłos i uznanie zdobywa żerując na skandalu i naiwności swoich odbiorców. W jaki sposób sztuka może odzyskać utracony prestiż, a artysta swoją godność jako twórca? Czy ratunkiem dla sztuki będzie powrót do antycznych ideałów, które w szeroko pojmowanym pięknie upatrywały spełnienie artystycznych dążeń? Podczas wykładu zostanie podjęta analiza sytuacji sztuki końca XX i początku XXI wieku i próba wskazania jej miejsca i roli w życiu współczesnego człowieka.

Uzupełnieniem wykładów będą warsztaty skierowane do uczniów szkół średnich.

Co artysta „miał na myśli”? 6.12.2022, godz. 10.00

Zapraszamy na warsztaty z zakresu interpretacji dzieł sztuki. Podczas spotkania przyjrzymy się różnym, powstałym na przestrzeni wieków dziełom – malarskim, rzeźbiarskim oraz architektonicznym – i wspólnie zastanowimy się na zawartymi w nich ideami. Wszakże każda forma niesie z sobą jakąś treść. Problem tylko w tym, aby umieć ją właściwie odczytać!

Warsztaty skierowane są do uczniów szkół średnich. Czas trwania spotkania: 60 min. Rezerwacji można dokonać pod nr telefonu: 52 52 585 15 02 wew. 116, bądź adresem e-mail: mateusz.solinski@kpck.pl W sytuacji większego zainteresowania istnieje możliwość zorganizowania kolejnych warsztatów w styczniu 2023 roku.

Bilet wstępu: 5 zł (nauczyciele/ opiekunowie grup mają wstęp bezpłatny)