102. rocznica powrotu Bydgoszczy do Macierzy

Opublikowano: 2022-01-21 01:44, Numer artykułu: 48953 , Autor: D.Piotrowski

 

20 stycznia, dzień jakże ważny dla mieszkańców Bydgoszczy. 102 lata temu miasto symbolicznie powróciło do Macierzy otwierając okres budowania polskości miasta. Ten dzień jest obecnie prawdziwą okazją edukacyjną do promowania świadomości historii bliskiej - dziejów rodziny, ulicy, regionu. Wykorzystanie takiej okazji jest wręcz kluczowe w sytuacji zmniejszającej się roli edukacji regionalnej w podstawie programowej historii.

 

Tegoroczne zadanie stojące przed bydgoskimi nauczycielami historii było podwójnie trudne. Realizację wydarzeń upamiętniających wspomniane wydarzenie utrudniały nie tylko ograniczenia związane z pandemią, ale także termin ferii zimowych. Mimo tych niedogodnień w większości szkół w różnorodny sposób podkreślano ten szczególny dzień.

 1 [m]
Fot.: Daniel Piotrowski

Jako doradca metodyczny miałem przyjemność uczestniczyć w obchodach zorganizowanych w sali kinowo-widowiskowej Miejskiego Centrum Kultury przy współudziale uczniów XV Liceum Ogólnokształcącego im. Jeremiego Przybory. Dzięki organizatorom widownia miała możliwość przenieść się do Dwudziestolecia i poczuć niepowtarzalną atmosferę tego okresu. Barwna narracja przedstawiająca elementy życia codziennego uzupełniała podkreślenie ważnych kwestii społecznych i gospodarczych miasta, a rekonstrukcja w postaci krótkometrażowych filmów zrealizowanych w formie kina niemego przedstawiła produkty wytwarzane w Bydgoszczy, takie jak musztarda Ola i proszek Persil.

 
3 [m]

W trakcie spotkania miała miejsce także rozmowa z autorką książki, która może się stać prawdziwą encyklopedią wiedzy o Bydgoszczy nie tylko dla każdego nauczyciela historii, ale także dla wszystkich zainteresowanych przeszłością życia codziennego naszego miasta. Ewa Rynka, autorka książki Zwyczaje towarzyskie polskich mieszkańców Bydgoszczy w II Rzeczypospolitej, przedstawiła nie tylko podstawową wiedzę dotyczącą rozrywek bydgoszczan, ale odniosła się do podziałów społecznych mających wpływ na zwyczaje towarzyskie. Autorka poświęciła książkę opisowi mody bydgoskiej, cenionych lokali gastronomicznych i miejsc pozwalających uczestniczyć w kulturze popularnej i wysokiej, a także rozrywek realizowanych na świeżym powietrzu i kultywowanych dorocznych wydarzeń świątecznych. Krótko mówiąc – 440 stron godnych uwagi!

 2 [m]
Fot. Daniel Piotrowski

Na zakończenie goście biorący udział w spotkaniu mieli okazję do sesji fotograficznych z uczniami w strojach z epoki oraz posmakować okolicznościowe kluczyki – specjalnie przygotowane ciastka upamiętniające wręczenie kluczy do bram miasta komisarycznemu polskiemu prezydentowi miasta – Janowi Maciaszkowi.

Daniel Piotrowski