Miasto w mieście – Bydgoszcz i Fordon 50 lat razem - gra miejska

Opublikowano: 2022-06-09 16:57, Numer artykułu: 55017 , Autor: D.Piotrowski

Jeszcze w czerwcu mijającego roku szkolnego 2021/22 Szkoła Podstawowa nr 9 w Bydgoszczy zorganizowała Grę miejską w Starym Fordonie. Przebiegała ona pod hasłem „Miasto w mieście – Bydgoszcz i Fordon 50 lat razem”. Gra została zrealizowana dzięki Bydgoskiemu Grantowi Oświatowemu oraz przy współpracy Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu. Do wspólnej zabawy zgłosiło się sześć 5-osobowych drużyn wraz z nauczycielami z fordońskich szkół podstawowych nr 4, 9, 44, 65, 66, 67.

Wszystko rozpoczęło się o godz. 15:00 na zrewitalizowanym Rynku przy kościele p.w. św. Mikołaja. Przybyłe osoby powitała Pani Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 9 w Bydgoszczy, Hanna Wojciechowska-Świeciak. Każda drużyna otrzymała kartę pracy, do której odpowiedzi poszukiwała podczas przemierzanej trasy oraz mapę, która wyznaczała kierunek gry. Zadaniem drużyn było bowiem odnalezienie 5 stacji/przystanków, które mieściły się odpowiednio przy kościele p.w. św. Jana i Ewangelisty, przy zabytkowej kuczce przy ul. Kapeluszników, przy więzieniu, w synagodze oraz przy moście w Fordonie. Na poszczególnych stacjach uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 9 wraz z nauczycielami czekali na uczestników gry i czuwali nad przebiegiem zadań/wyzwań, które tematycznie były z nimi związane. Przy neogotyckim kościele p.w. św. Jana i Ewangelisty drużyny musiały policzyć wszystkie okna i drzwi ze szczególnym zwróceniem uwagi na plan budowy świątyni. Przy kuczce nawiązującej do żydowskiego święta, drużyny zmierzyły się z umiejętnością rozkładania namiotu, przy więzieniu uczniowie musieli rozszyfrować gryps: „Dobrym wejdź, Lepszym wyjdź”. Ta łacińska sentencja wymalowana jest na budynku więzienia. Przy moście czekały na zawodników puzzle starego zdjęcia mostu fordońskiego, ale i z tym zadaniem uczniowie klas IV-VII poradzili sobie wyśmienicie. Ostatnim przystankiem była synagoga, w której zakamarkach drużyny musiały odnaleźć 7 ukrytych świec. Podczas tego zadania uczniowie poznawali nie tylko miejsca związane z religią żydowską, ale również takie, które pełniły po wojnie funkcje świeckie jak kasa kina, czy skrytka fotograficzna burmistrza Fordonu Wacława Wawrzyniaka. Odnalezione świece uczniowie umieścili w siedmioramiennym świeczniku-menorze.

Planów świetnej zabawy nie pokrzyżowała kapryśna pogoda, nie zabrakło bowiem deszczu. To jednak nie zniechęciło uczestników gry. Niektórzy wręcz zostali jeszcze bardziej zmotywowani do tego, aby być jeszcze bardziej mokrymi. Po zakończonej zabawie śmiałkowie zakosztowali oddanej do użytku kilka dni wcześniej fontanny, która jest obecnie jedną z największych fontann w Polsce.

Po zakończonej grze i stworzeniu przez poszczególne drużyny logo „Miasto w mieście – Bydgoszcz i Fordon 50 lat razem”, każda drużyna została nagrodzona upominkami i dyplomami. Największą ilość punktów zdobyła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 66 pod opieką pani Arlety Rojowskiej, choć nie było przegranych tego wydarzenia. Wszyscy wykazali się dużą determinacją i zaangażowaniem.

Cieszy nas udział wszystkich drużyn i wspieranie ich przez nauczycieli z poszczególnych placówek z Fordonu. Taka nauka i poznawanie historii oraz kultury Małej Ojczyzny pozytywnie wpływa na integrację dzieci i młodzieży, uczy współpracy i rozwija nowe umiejętności. Nauka przez zabawę daje szansę na wymianę doświadczeń i poznanie nowych ludzi. Jest mobilizacją, aby angażować się w podobne inicjatywy w przyszłości.

Gra miejska przeprowadzona w Starym Fordonie mogła odbyć się dzięki zaangażowaniu nauczycieli i uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 9 należących do Koła Młodego Historyka oraz Szkolnego Koła Wolontariatu. Była ona zwieńczeniem uroczystego oddania do użytku zrewitalizowanego Rynku oraz początkiem obchodów 50-lecia przyłączenia Fordonu do Bydgoszczy, co oficjalnie miało miejsce 1 stycznia 1973 r., a uchwała w tej sprawie została przyjęta już w 1972 r.

 

Joanna Ratajczak,
nauczyciel historii, wiedzy o społeczeństwie i wychowania do życia w rodzinie
w SP nr 9 w Bydgoszczy Fordonie

 

UWAGA! Prawa do publikacji zdjęć i wykorzystania wizerunku w posiadaniu autorki artykułu.