Seminarium KMO i Piknik KMO "Każdy Może być Odkrywcą"

Opublikowano: 2024-06-04 08:39, Numer artykułu: 83849 , Autor: A.Mądzielewska-Jagodzińska
Jeżeli myślisz, że czasy odkrywców już minęły, to zapewniamy, że jesteś w wielkim błędzie! 21 maja 2024 r. Młyny Rothera zapełniły się pasjonatami poznawania świata przez doświadczanie. Nasi odkrywcy mieli od 7 do 15 lat, olbrzymi zapał i mnóstwo pytań. Piknik Naukowy KMO: “Każdy Może być Odkrywcą” to było wyjątkowe wydarzenie. Klub Młodego Odkrywcy (KMO) to inicjatywa CN Kopernik skierowana do dzieci i młodzieży, które pasjonują się nauką i eksperymentowaniem. Członkowie klubów biorą udział w różnych projektach badawczych, eksperymentach i innych aktywnościach edukacyjnych, rozwijając swoje umiejętności i wiedzę w zakresie nauk ścisłych, przyrodniczych i technicznych. W całej Polsce i za granicą działa kilkaset tego rodzaju klubów. Centrum Nauki Kopernik – koordynator programu – wzmacnia rozwój KMO przy wsparciu Partnera Strategicznego Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.
Piknik naukowy KMO to wydarzenie pełne atrakcji, które z pewnością interesują zarówno uczestników, jak i odwiedzających. Wydarzenie zorganizował Miejski Ośrodek Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy wspierany przez UKW – drugiego partnera z regionu.
Dziękujemy klubom i ich opiekunom za przygotowanie stoisk i wystąpień. Stoiska przygotowały - Laboratorium nr 61 - ZS nr 32 w Bydgoszczy, Nieustraszeni Naukowcy - SP nr 3 w Toruniu, KMO VILO-LAB - VI LO w Bydgoszczy, KMO Doświadczalscy SP 25 - SP nr 25 w Bydgoszczy, Doświadczalni 66 - SP nr 66 w Bydgoszczy, KMOkole - SP nr 45 w Bydgoszczy, PRZYRODOMANIACY - EKOPRACOWNIA ZSP w Dobrczu.
Spotkanie, w zabytkowych przestrzeniach Młynów Rothera, otworzyła koordynatorka programu KMO z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie – doktora Zuzanna Michalska. Przybyli liczni goście. Pierwszą częścią tego wydarzenia było seminarium, w czasie którego kluby prezentowały swoje działania. To doskonała okazja, aby pokazać innym, nad czym się pracuje i jakie efekty przynoszą te działania. Najważniejszą częścią pikniku naukowego były stoiska z doświadczeniami przygotowane przez kluby KMO. Publiczność (uczniowie ze szkół z regionu) mogli wykonać samodzielnie doświadczenia z różnych dziedzin nauki, które są nie tylko pouczające, ale również widowiskowe. Prezentowane doświadczenia obejmowały szeroki zakres tematyczny – od fizyki i chemii, przez biologię, po nowe technologie i inżynierię. Odwiedzjący poznali m.in. skład eliksiru wielosokowego, tajemnice pęczniejących włókien, wykonali pastę dla słonia i zobaczyli swoje komórki.
Piknik KMO to doskonała szansa, aby podzielić się swoją pasją, zdobyć nowe umiejętności oraz nawiązać cenne kontakty. Niezależnie od tego, czy jesteś uczestnikiem, czy odwiedzającym, Piknik Naukowy KMO to wydarzenie, którego nie można przegapić.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom i już teraz zapraszamy za rok!
 
Oto kilka relacji w mediach: