Ostatni dzień naszego kursu w Lizbonie „Case- Based Learning (CBL)”

Ostatni dzień naszego kursu w Lizbonie – ewaluacja, rozdanie certyfikatów i pożegnania. Mamy nowe doświadczenia, pomysły i inspiracje międzynarodowe. Mamy też rozwiązania i narzędzia, które wykorzystują w nauczaniu nasze koleżanki z Chorwacji, Niemiec, Włoch i Portugalii. Na zdjęciu jest z nami Patricia Taborda z Europass Teacher Academy, której - bardzo dziękujemy! Z Półwyspu Iberyjskiego wracamy natchnieni sztuką azulejos, fado i oczywiście rozkosznym smakiem pasteis de nata! Do zobaczenia!
Azulejos - piękne, ręcznie malowane płytki ceramiczne, które zdobią ściany, fasady budynków, kościoły, a nawet stacje metra, tworząc unikalne mozaiki, które stały się symbolem portugalskiej kultury. Słowo „azulejo” pochodzi od arabskiego terminu „al zellij”, co oznacza „mały, polerowany kamień”. Technika ta została przywieziona na Półwysep Iberyjski przez Maurów w VIII wieku. W Portugalii azulejos zaczęły zyskiwać popularność w XV wieku, kiedy to król Manuel I odwiedził Hiszpanię i zachwycił się tamtejszymi kolorowymi płytkami. Zainspirowany, postanowił sprowadzić tę sztukę do swojego kraju. W Lizbonie w pięknym klasztorze Madre de Deus z XVI wieku mieści się Museu Nacional do Azulejo. W dużej sali na drugim piętrze znajduje się długa na 36 metrów panorama Lizbony. Wykonana została w 1738 roku i jest obrazem Lizbony sprzed trzęsienia ziemi, które miało miejsce w 1755 roku.
Fado – oznacza los, fatum, przeznaczenie. Siła fado polega na tym, że dobrze zaśpiewane porusza nawet, gdy nie rozumie się słów. Często są opowieścią o uczuciach najsilniejszych: miłości, żalu za utraconą ukochaną osobą i tęsknotą.
Pasteis de nata – babeczki z budyniowym nadzieniem. Najlepszych można skosztować w Pastelaria Belem.