Międzynarodowa wymiana dobrych praktyk w zakresie nowoczesnych technologii w ramach projektu Erasmus+ SCIENCE

Opublikowano: 2022-11-30 09:29, Numer artykułu: 61074 , Autor: J.Gralak

W dniach 22, 28 i 29 listopada zespół projektowy MOEN i naszej partnerskiej szkoły w Vodnanach uczestniczyli w warsztatach w formie online poświęconych stosowaniu nowoczesnych technologii w swojej nauczycielskiej praktyce. Podczas trzech dni poznano wiele programów możliwych do wykorzystania na lekcji, sposób na lekcję wyprzedzającą oraz pomysłów na wykorzystanie tabletów graficznych. Ekspertami na warsztatach byli sami uczestnicy, dlatego była to doskonała okazja do podzielenia się dobrymi praktykami. Zespół z Polski przedstawił koncepcję nauczania wyprzedzającego — Flipped Classroom, jako metodę angażującą ucznia zdolnego, ale również ucznia o specjalnej potrzebie edukacyjnej. Nauczanie wyprzedzające wymaga od nauczyciela gruntowego zaplanowani i przygotowania lekcji, dlatego też na kolejnych warsztatach uczestnicy poznali sposób nagrywania materiałów video i krótkich lekcji pokazowych z efektami specjalnymi. Ponadto, przedstawiono aplikacje takie jak GoosechaseJeopardy czy Whose leaf is that? - jako aktywne metody angażowania ucznia na lekcji z jednoczesnym wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Nauczyciele z Czech z kolei podzielili się pomysłami na tworzenie escape roomów, obliczeń projektów 3D i zjawisk optycznych, a także wykorzystywanymi na lekcjach związanych z ekologią stronami obliczającymi ślad węglowy poszczególnych produktów. Ponadto, przedstawili koncepcję wykorzystania produktów z serii Pasco na lekcjach matematyki i fizyki.

Warsztaty, mimo że prowadzone w formie online były bardzo twórcze i rozwijające. Uczestnicy mają kolejne pomysły na wykorzystywanie zdobytej wiedzy podczas swoich zajęć.

Kolejnym etapem projektu jest wyjazd polskich nauczycieli do Czech, gdzie będą obserwowali lekcji oraz pracownie w czeskich szkołach.