1. MODELOWANIE I KONSTRUOWANIE W MASACH PLASTYCZNYCH

Wykonanie masy plastycznej wymaga zaangażowania mięśni całej kończyny górnej. Aktywizują się także mięśnie utrzymujące stabilizację tułowia. Zagniecenie „solnego ciasta” wymaga w pierwszej fazie użycia znacznej siły. Taki trening stosuje się w terapii ręki. W ten sposób dziecko przygotowuje się do sprawnego pisania i rysowania. Udział w wyrabianiu mas plastycznych uczy nowych receptur, nazw produktów, nazw miar wagi i objętości. Wykonanie mas według przepisu wymaga od dziecka koncentracji uwagi. Pozytywne efekty podczas wyrabiania różnych mas plastycznych i pracy z nimi to m.in.:

· doskonalenie umiejętności napinania mięśni i rozluźniania napięcia mięśniowego,

· doskonalenie płynność i swobody ruchów,

· rozwijanie ruchów precyzyjnych dłoni,

· ćwiczenie skupienia i koncentracji uwagi na zadaniu,

· uzyskanie poczucia sprawstwa, wyzwolenie pozytywnych emocji mających wpływ na samoocenę,

· rozwijanie umiejętności planowania,

· ćwiczenie wyobraźni, rozwój kreatywności,

· doświadczanie wielozmysłowe.

Modelowanie przestrzenne sprawia wielu nauczycielom dużo kłopotu, a jest ono bardzo lubiane przez nasze dzieci. Rozbudza wyobraźnię oraz kreatywność, podczas pracy ćwiczona jest koordynacja wzrokowo-ruchowa oraz spostrzeganie. Poza tym dzieci bardzo chętnie przygotowują masy , które są miękkie, gładkie i łatwe w ugniataniu. Dużym atutem pracy tym materiałem są niskie koszty materiałów, z których wykonywane są masy oraz łatwość ich przygotowania.

 

1 [m]

 

MASA SOLNA

- 1kg mąki

- 1kg soli drobnoziarnistej

- ok.3/4 l wody

 

    Do miski wsypujemy mąkę oraz sól, po wymieszaniu powoli dolewamy wodę i ugniatamy ciasto o konsystencji „ciasta na pierogi”. Ugniatamy ciasto tak długo aż uzyskamy jednolitą i gładką masę. W celu uniknięcia wysychania masy należy przechowywać ją w worku foliowym ( nawet podczas ciągłego używania jej na zajęciach). W celu uzyskania większej trwałości masy, można dodać do ugniatanego ciasta trochę rozrobionego w wodzie kleju do tapet. Kolorową masę uzyskamy dodając do wyrabianej masy barwnika spożywczego. Masę solną wypiekamy w piekarniku w temperaturze około 120C. W zależności od grubości wypiekanego ciasta masę trzymamy do ok. 1-1,5h. Masę można przewracać w celu równomiernego jej wypieczenia. Nie ma konieczności wypiekania jej od razu, można ten proces rozłożyć w czasie. Dobrze jednak po zakończeniu modelowania chociaż na chwilę włożyć ją do piekarnika. Masę solną można wykorzystywać przez kilka dni. Trzymana w lodówce w worku foliowym nie ulega zepsuciu.

 

2 [m] 3 [m] 4 [m]

 

Anioły z masy solnej

Tematy związane z przedstawieniem postaci ze względu na wysoki stopień trudności, są niechętnie podejmowane przez nasze dzieci. Wyjątek stanowią wszelkie prace świąteczne, w których pojawiają się postacie np. św. Rodziny, czy proponowane anioły. Pracę rozpoczynamy od przygotowania z masy solnej trzech takich samych kulek o średnicy ok.3 cm. Kładziemy je na deseczce posypanej mąką i lekko spłaszczamy dłonią, modelując tym samym aureolkę oraz dwa skrzydła. Szatkę wykonujemy poprzez modelowanie z dużej kuli masy solnej tj.ok.10 cm. sopla lodu (ścinamy z jednej strony tworząc tym samym dół sukienki) i doklejamy ją do skrzydeł. Ręce formujemy z wałeczków i umieszczamy z boków szatki. Dłonie i stopy wykonujemy z małych kuleczek lekko spłaszczonych. Na samym końcu wykonujemy głowę. Starannie formujemy kulkę o średnicy ok. 3-4 cm. i doklejamy ją do szatki. Na końcu dekorujemy głowę długimi anielskimi włosami, do wykonania których używamy wyciskarki do czosnku. Dużo radości sprawia dzieciom dekorowanie masy poprzez odciskanie na niej wzorów. Cienkim patyczkiem zaznaczamy oczy nos i usta. Do odciskania dekoracyjnych elementów na szatce możemy wykorzystać grube koronki, zatyczki od pisaków, patyczki itp. Wykonane prace wypiekamy w piekarniku ok. 2h. w temperaturze 120C. Gotowe anioły można malować farbami akrylowymi. Farba akwarelowa lub tempera wymaga zabezpieczenia lakierem akrylowym wodnym lub werniksem końcowym. Ciekawie wyglądają szatki wykonane z barwionej masy solnej, podnosi to jednak stopień trudności wykonywanej pracy.

 

"Wesoła ciuchcia"

Z kartonu przygotowujemy prosty szablony wagoników. Do odciskania kół przydatne będą słoiczki. Przy pomocy wałka kuchennego rozwałkowujemy masę na placek o grubości około 0.5 cm. Przykładamy szablonik wagoniku i plastikowym nożykiem wycinamy odpowiedni kształt. Słoiczkami odciskamy koła wagoników. W celu połączenia poszczególnych elementów, można lekko namoczonym w wodzie pędzlem zwilżyć masę solną. Z wałeczków można wykonać napisy imion dzieci i ozdobić nimi wagoniki. Prace wypiekamy w piekarniku w temperaturze 100C przez około 2h. Po ostygnięciu można masę malować. Ciekawie wyglądają zdjęcia wklejone w okna wagonów. Pociąg może służyć wtedy jako ciekawy zapis składu klasy.

 

5 [m]

Inne propozycje z masy solnej (autorzy: mgr Marlena Lewandowska i mgr Grażyna Czyżewska):

 

6 [m] 7 [m]
 8 [m]  9 [m]
 10 [m]  11 [m]

 

 

Doradca metodyczny ds. szkolnictwa specjalnego

mgr Marzenna Duczmal