Opis

Informacje o projekcie:
Zapraszamy Was w podróż. Was, nauczyciele i Waszych uczniów. Do miasta, które wydaje Wam się, że dobrze znacie. Waszymi przewodnikami będą Kudłacz, Myszka Teofila i Jonatan. To oni zaproszą Was do niezwykłego, bajkowego świata, w którym wszystko może się zdarzyć.
Dajemy Wam innowacyjne narzędzie do pracy z dziećmi. To takie nadużywane słowo, prawda? Wszystko ostatnio jest tylko innowacyjne lub odkrywcze. Dobrze, napiszemy inaczej. Dajemy Wam bajki. Bajki o Bydgoszczy, które pozwolą Wam i Waszym podopiecznym zapoznać się z historią miasta i jednocześnie będą rozbudzały wyobraźnię. Bajki, które będziecie mogli przerabiać, dopisywać do nich swoje zakończenia. Nie będą Was ograniczały prawa autorskie, ponieważ zostały przygotowane właśnie po to, aby nie zaległy na półce po jednym przeczytaniu, ale się rozwijały i żyły własnym życiem.
Zaciekawiliśmy Was? Mamy taką nadzieję! Ruszajmy!

Autorką cyklu jest Pani Dorota Kowalewska (Szkoła Podstawowa nr 60).

 

Klasa pierwsza – Kudłacz

Bajka z mitycznym trollem o imieniu Kudłacz, który w szklanej kuli przemieszcza się w czasie. Pochodzi z odległej przyszłości. Do kuli trafił przypadkiem, podczas eksperymentu. Ponieważ jest bystry, szybko opanował sposób poruszania się w niej i odwiedza różne epoki. Jest przywiązany do miejsca, ponieważ kula nie porusza się w przestrzeni. Nie wiadomo, kim jest, bo w XXI wieku tego gatunku nie ma Ziemi. Może zagadka jego pochodzenia wyjaśni się w późniejszym czasie.

Wygląd Kudłacza – jest brązowy, pokryty futrem z długimi włosami. Ma duże oczy. Jest niewielkiego wzrostu.

Cechy charakteru – ciekawski, życzliwy, trochę boi się ludzi i ich unika, świetnie dogaduje się z psami i kotami. Ich mowę odkodowano w XXIII wieku i od tej pory każda istota zna mowę tych zwierząt i paru innych gatunków. Z nieznanego nam powodu nie znosi sikorek i gołębi. Bywa złośliwy, jeśli go ktoś zdenerwuje.
Czasami się obraża.

Miejsce, gdzie ląduje „Podróżnik” – park przy ul. Gdańskiej przy VII LO.

Można zaznaczyć to miejsce na mapie, jako dane GPS. Odnaleźć je, korzystając z aplikacji. W tym miejscu może być skrzynia, w której będą przedmioty związane
z kolejnymi przygodami Kudłacza w różnych epokach.

 

Klasa druga – Myszka Teofila

Teofila jest myszką. Ma dużą rodzinę, ale najchętniej spędza czas z dziadkiem, który za młodu był znanym podróżnikiem. Podobno zwiedził całe miasto i w czasie swoich podróży poznał wiele ciekawych osobistości i przeżył niesamowite przygody. Teofila lubi chodzić po mieście. Jak wraca pyta dziadka, czy z miejscem,
które właśnie poznała wiąże się jakaś ciekawa historia.

Wygląd myszki – szara z biała plamką na lewej nodze. Ma przewiązaną czerwoną kokardę na szyi, którą dostała kiedyś od mamy na urodziny.

Cechy charakteru – radosna, życzliwa, empatyczna. Marzy o zostaniu słynnym podróżnikiem. Jest dumna z tego, że jej przodkowie przybyli do Bydgoszczy razem
z królem Janem Kazimierzem, którzy nadał Bydgoszczy prawa miejskie.

 

Klasa trzecia  - Salomon

Akcja dzieje się współcześnie, w Bydgoszczy, na Wyżynach. Chłopiec przeprowadza się z rodzicami i zaczyna lekcje w nowej szkole. Pierwszego dnia przypadkowo wchodzi do pustej sali lekcyjnej, szukając nauczyciela i natyka się na niewidzialnego smoka Salomona. Okazuje się, że Salomon od lat mieszka w szkole, przysłuchuje się lekcjom, pływa w nocą w szklonym basenie. Jonatan jest pierwszym człowiekiem, który zobaczył smoka. Od tej chwili rozwiązują razem wiele szkolnych zagadek i zostają przyjaciółmi.

Wygląd Jonatana – ciemne włosy, szczupły.

Cechy charakteru – nieśmiały, introwertyk, trudno nawiązujący relacje z kolegami, dużo czyta, czasami nie ma odrobionych lekcji.

Ważne – rodzice dużo pracują i nie mają dla niego czasu. Tata często wyjeżdża do pracy za granicę. Ma starszego brata.  Jego ulubionym przedmiotem jest historia, chociaż nie ma tego przedmiotu w klasie trzeciej. Od kiedy nauczył się czytać, przegląda podręczniki starszego brata. Marzy o poznaniu znanych postaci historycznych i zadanie im ważnych dla niego pytań. Ma nawet listę pytań, które by zadał: Eisteinowi, Skłodowskiej – Curie, Galileuszowi, Pitagorasowi itp. Można dopisać każdą postać historyczną, również związaną z Bydgoszczą.